MENS SECTION - 2014
 
 
 
SATURDAY 19th JULY
CAPTAIN'S DAY
 
Yellow Tees
1st Ray Covell    41 pts
2nd Dai Roberts  35 pts
3rd John Smith  34 pts
 
White Tees 
1st  Geoff Lofthouse  40 pts ocpo
2nd Jason Horton 40 pts
3rd Jamie Bradbury  39 pts ocpo 
 
SUNDAY 20th JULY
14 HOLE TEAM RUMBLE 
Winners : Sean Bowler, Nathan Edwards, Andy Wilson
              & Christian Boog   168 nett 
 
 
SUNDAY 13th JULY
14 HOLE BETTERBALL STABLEFORD 
1st  Keith Thomson & Raymond Hughes  30 pts ocpo
2nd Shep Davies & Herbie Montgomery 30 pts 
 
SATURDAY 5th JULY
CANCER RESEARCH STABLEFORD 
1st  Sean Bowler  43 pts
2nd Phil Watters 41 pts ocpo
3rd  Ken Nelson 41 pts
 
SUNDAY 6th JULY
14 HOLE COMBINED STABLEFORD 
1st David Wyn Jones & Denis Smith 35 pts
2nd Michael Duncalf & Neil Appleton 54 pts 
 
SUNDAY 29TH JUNE
INDIVIDUAL STABLEFORD 
1st  Daniel Rhodes  38 pts ocpo
2nd  Martin Wood  38 pts ocpo
3rd Herbie Montgomery  38 pts ocpo 
 
SATURDAY 20th JUNE
MEDICAL CUP ROUND ONE 
1st  Kelvin Roberts  82-14-68 ocpo
2nd Sean Bowler  76-8-68 ocpo
Lowest Gross : Richard Hooper : 73
 
SUNDAY 21st JUNE
MEDICAL CUP ROUND TWO 
1st  Nigel Roberts  69-3-66
2nd Marco Spacone 69-2-67 
Lowest Gross : Marco Spacone : 69
 
AGGREGATE RESULT
1st  Nigel Roberts    71 + 66 = 137
2nd Richard Hooper 68 + 70 = 138 
 
 

 

LADIES SECTION 2014

 

WEDNESDAY 16th JULY
GWYN COLLINS ROUND ONE 
1st  Amanda Kennedy  91-13-78 
2nd Angela Roberts 111-31-80
3rd Judy Lewis 110-30-80
 
FRIDAY 18th JULY
GWYN COLLINS ROUND TWO PLUS GUW MEDAL 
1st Amanda Kennedy 78 + 77 = 155
2nd Janet Wright 82 + 81 = 163
 
GUW MEDAL
Div One 
1st  Jackie Bleakley 97-16-81
2nd Mal Johnson 95-14-81
3rd Sally Allan 100-18-82
 
Div Two
1st Julia Brownsword 115-36-79
2nd Gail Appleton 108-27-81
3rd Sue Lofthouse 115-34-81
 
 
WEDNESDAY 9th JULY
CHARITY CUP 
1st  Denny Dearden  34 pts
2nd Chris McGraw 32 pts 
 
WEDNESDAY 25th JUNE
STABLEFORD DRAW
 
Div One 
1st  Brenda Connor  33 pts ocpo
2nd Joan Parry  33 pts
3rd  Mal Johnson  32 pts
 
Div Two 
1st  Amanda Hughes  41 pts
2nd Gloria Spear 34 pts ocpo
3rd  Barbara Jones  34 pts 
 
 
WEDNESDAY 18th JUNE
ECKERSLEY CUP
 
Winner        Mal Johnson 3up
Runner Up   Dot Osborne Even
 
WEDNESDAY 11th JUNE 
STABLEFORD & GRANNIES TROPHY 
Div One 
1st  Sally Allan 29 points
2nd Jackie Bleakley 27 points
3rd  Helen Roberts 26 points
 
Div Two
1st Pam Macdonald 34 points
2nd Rita Stewart 31 points
3rd Maureen Thomas 31
 
GRANNIES TROPHY: 
Winner: Janet Wright 39 points
Runner-up: Joan Parry 31 points 
2nd Rita Stewart 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
NWGC