Trophies (Ladies)

Founders Bowl

Presented by Mrs Cummins in 1952 in memory of her husband, the Founder of the club.

1952J. Williams1992J Moon
1953N Seddon1993J Jagger
1954E.H.A.Lever1994N Brown
1955E.Edwards1995B Brindley
1956R.S.Underhill1996B Brindley
1957J.Williams1997T Payne
1958J.Williams1998A Roberts
1959J.Williams1999T Payne
1960P .Vale2000R Stewart
1961C A .Evans2001S Wood
1962M Garlick2002B Brindley
1963E H A Ingham2003Z Lomax
1964A Hughes2004K Boulden
1965N Seddon2005H Boulden
1966M Worthington2006H Roberts
1967J Moon2007S Wood
1968E J Wynne-Jones2008J Parry
1969M Russell2009P Webster
1970E J Wynne-Jones2010P Blundell
1971M Worthington2011P Blundell
1972N Seddon2012M Gough
1973M Worthington2013A Kennedy
1974D Atkins2014M Gough
1975D Atkins2015P Mcdonald
1976M Collins2016P Webster
1977J Moon2017A Roberts
1978D Atkins2018E Humphreys-Jones
1979N Webster2019S Crowe
1980M Worthington2020Not Played
1981M Garlick2021
1982J Moon
1983J Moon
1984B Duckenfield
1985S Payne
1986S Payne
1987N Brown
1988J Bleakley
1989T Payne
1990N Brown
1991J Williams

Ladies Matchplay Championship Nellie Seddon Trophy

Presented by Nellie Seddon, First female President in 2000.

2000S Wood
2001M Allan
2002K Boulden
2003K Boulden
2004K Boulden
2005K Boulden
2006S Wood
2007J Watters
2008M Warren
2009S Wood
2010J Bleakley
2011S Wood
2012S Wood
2013A Jones
2014A Kennedy
2015S Wood
2016S Wood
2017S Lyons
2018S Lyons
2019S Crowe
2020Not Played

Underhill Scratch Trophy

Presented by Mr Underhill in 1958

1958M Wright1998J Jagger
1959M Wright1999S Payne
1960M Wright2000P Webster
1961F H B Jenkin2001S Wood
1962D V Ingham2002J Jagger
1963J Carter2003E Covell
1964D V Ingham2004H Roberts
1965J Williams2005J Harvey
1966J Williams2006S Wood
1967J Williams2007S Wood
1968J Moon2008S Wood
1969J Moon2009S Wood
1970B Donovan2010S Wood
1971J Moon2011S Wood
1972N Seddon2012S Wood
1973J Moon2013A Kennedy
1974J Moon2014A Kennedy
1975J Moon2015A Jones
1976B Donovan2016M Johnson
1977J Moon2017M Hancock
1978P Vale2018S Lyons
1979J P Vale2019S Wood
1980M Peel2020not played
1981N Webster
1982D Pritchard
1983J Moon
1984S Payne
1985S Payne
1986Not Played
1987S Webster
1988B Connor
1989N Brown
1990J Moon
1991M Worthington
1992P Brewer
1993J Moon
1994J Jagger
1995S Wood
1996A Roberts
1997B Connor

Merit Trophy

Instigated by Mrs J Williams. Awarded to the player who gained the most points over 12 selected competitions.

1990J Moon
1991M Worthington
1992D Evans
1993P Webster
1994D Evans
1995S Wood
1996J Jagger
1997P Webster
1998P Webster
1999J Jagger
2000P Brewer
2001P Brewer
2002D Osbourne
2003H Roberts
2004H Roberts
2005J Harvey
2006M Warren
2007P Blundell
2008S Gabbat
2009S Wood
2010H Roberts
2011P Webster
2012C Mcgraw
2013M Johnson
2014B Jones
2015G Appleton
2016G Appleton
2017P Webster
2018S Helme
2019S Helme
2020not played

Wood Cup

Presented by Mrs Hirst in 1935

1960G Robinson2000P Webster
1961N Street2001D Osbourne
1962K Wallis2002A Roberts
1963M Garlick2003B Jones
1964G Robinson2004H Roberts
1965G Hardy2005P Jennings
1966P Vale2006J Bleakley
1967G Hardy2007J Harvey
1968M Williams2008H Roberts
1969J Moon2009J Jagger
1970D Conyngham2010C Mcgraw
1971G Robinson2011S Wood
1972M Garlick2012S Wood
1973E Green2013G Spear
1974D Atkins2014A Kennedy
1975J Cater2015G Appleton
1976D Pritchard2016J Butterworth
1977M Blomfield2017E French
1978P Vale2018E Humphreys-Jones
1979K Mitchell2019S Helme
1980M Worthington2020J Roberts
1981J Moon
1982P Vale
1983B Donovan
1984P Brewer
1985D Pritchard
1986S Webster
1987M Lyon
1988B Donovan
1989N Seddon
1990N Brown
1991J Williams
1992B Duckenfield
1993J Williams
1994E Covell
1995M Rowley
1996C Reynolds
1997J Moon
1998N Brown
1999E Covell

Marriner Brigg Trophy

Presented by H M Brigg in memory of his mother. Stableford

1963K Mcdonald2003D Osbourne
1964J Cater2004P Webster
1965M Mitchell2005H R Hughes
1966Not Played2006M Warren
1967M Garlick2007J Parry
1968E Grene2008S Wood
1969M Ley2009D Dearden
1970B Donovan2010H Roberts
1971D St David Jones2011P Webster
1972M Clayton2012D Evans
1973A Dykins2013J Bleakley
1974M Rowlands2014G Appleton
1975D Atkins2015J Bleakley
1976D Bleasley2016S Lyons
1977C Wellock2017V Shorthouse
1978P Flohr2018J Roberts
1979P Gibson2019S Wood
1980N Holt2020L McIntyre
1981C Steele
1982G Robinson
1983M Worthington
1984H Finch
1985B Donovan
1986B Duckenfield
1987D Pritchard
1988T Payne
1989M Worthington
1990P Brewer
1991J Moon
1992D Evans
1993C Gilroy
1994D Evans
1995J Williams
1996C Arthur
1997D Osborne
1998A Speake
1999P Webster
2000J Harvey
2001H Roberts
2002P Webster

Gwyn Collins Trophy

Presented by W S Collins in 1963

1964J Williams2004M Warren
1965G Hardy2005J Harvey
1966C Gorst2006P Brewer
1967A Dykins2007J Parry
1968M Blomfield2008S Wood
1969C Atherton2009H Roberts
1970M Garlick2010J Lewis
1971P Flohr2011D Dearden
1972D Pritchard2012P Webster
1973D Pritchard2013P Webster
1974K Mcdonald2014A Kennedy
1975B Brotherton2015G Appleton
1976P Vale2016S Lofthouse
1977D Pritchard2017P Webster
1978J Williams2018C Shone
1979J Carter2019S Crowe
1980K Wallis2020A Ceelen
1981M Collins2021
1982B Duckenfield
1983N Webster
1984S Payne
1985M Worthington
1986B Rosamund
1987H R Hughes
1988M Blomfield
1989M Allan
1990J Williams
1991M Williams
1992B Brindley
1993S Wood
1994S Wood
1995Z Lomax
1996S Wood
1997B Brindley
1998P Webster
1999E Covell
2000S Wood
2001J Jagger
2002S Ward
2003K Boulden

Grannies' Trophy

Presented by Mrs M M (Peggy) Bleakley and Mrs Clarice Wellock in 1991.

1991H R Hughes
1992C Wellock
1993E Brooks
1994P Brewer
1995E Brooks
1996M Lyon
1997P Brewer
1998R Stewart
1999 P Webster
2000P Brewer
2001P Brewer
2002M Rowley
2003B Jones
2004E Boardman
2005J Bleakley
2006B Jones
2007P Webster
2008H Roberts
2009P Blundell
2010M Johnson
2011P Webster
2012J Harvey
2013J Wright
2014J Wright
2015S Allan
2016J Wright
2017H Roberts
2018J Butterworth
2019H Roberts
2020not played

Eckersley Cup

Presented on 1912 to replace the Loveridge Cup given in 1896 which had been won outright in 1911

1956Joan Williams1996S Williams
1957J Williams1997P Webster
1958C P Fearnley1998T Payne
1959J Williams1999D Dearden
1960W Pritchard2000B Connor
1961E Edwards2001B Brindley
1962K McDonald2002D Laing
19632003J Bleakley
1964K M Jones2004M Lyon
1965Mrs Slater2005B Rice
1966J Williams2006J Bleakley
1967G Stephens2007P Webster
1968G Stephens2008D Dearden
1969G Stephens2009J Watters
1970P Vale2010C McGraw
1971N Seddon 2011B Connor
1972J Cater2012D Dearden
1973M Russell2013D Evans
1974N Webster2014M Johnson
1975D Pritchard2015J Wright
1976B Donovan2016G Appleton
1977B Donovan2017C Stone
1978J Moon2018P Webster
1979R Stewart2019S Crowe
1980D V Atkins2020S Lofthouse
1981M Russell
1982P Vale
1983B Brotherton
1984M Gorst
1985M Blomfield
1986M Garlick
1987J Moon
1988B Connor
1989N Brown
1990J Jagger
1991H R H Hughes
1992B Connor
1993B Brotherton
1994R Stewart
1995N Brown

Charity Cup

Trophy given to club following the death of Miss Mary Brearley in 1985.Stableford

1986G Robinson
1987C Steele
1988P Vale
1989S Wood
1990J Moon
1991B Connor
1992R Stewart
1993J Jagger
1994D Evans
1995Z Lomax
1996J Jagger
1997H R H Hughes
1998C Gilroy
1999E Brooks
2000R Stewart
2001H Roberts
2002D Osborne
2003B Jessop
2004H Roberts
2005S Wood (Lady Captain)
2006E Covell
2007J Parry (Lady Captain)
2008P Richardson
2009P Webster
2010M Thomas
2011J Bleakley
2012D Dearden
2013C McGraw
2014D Dearden
2015J Brownsword
2016G Appleton
2017J Butterworth
2018J Butterworth
2019S Helme
2020S Crowe

Silver Rabbit

Given by Miss Pat Woods for Bronze players only . Medal Competition

1950E Gould1990M Blomfield
1951P Griffiths1991E Hughes
19521992E Hughes
19531993P Webster
1954B Worthington1994Z Lomax
1955J Dixon1995E Covell
1956H Robinson1996D Osborne
1957D Scofield1997D Osborne
1958M Turner1998A Roberts
1959C Meson1999M Rowley
1960N Withinshaw2000D Osborne
1961C A Evans2001D Osborne
1962E Gould2002D Dearden
1963E Green2003M Warren
1964G Atherton2004J Moon
1965G Hardy 2005D Osborne
19662006J Williams
1967G Hardy2007A Roberts
1968P Flohr2008B Jones
1969E Williams2009C Reynolds
1970G Stephens2010H R Hughes
1971A Dykins2011A Cooper
1972W Pritchard2012B Jessop
1973M Rogers Jones2013C McGraw
1974K Wallis2014A Hughes
1975D Conygham2015G Appleton
1976D Bearsley2016A Roberts
1977B Brotherton2017S Williams
1978H Norris2018K Smytheman
1979B Brotherton2019D Stone
1980M Ankers2020not played
1981N Street
1982B Duckenfield
1983M Worthington
1984M Lyon
1985N Street
1986J Bleakley
1987N Street
1988T Payne
1989N Seddon

Ber Donovan Memorial Trophy

Presented by Mrs Tessa Tonge,her sister and family in 1992. Best Nett scores in the Spring and Autumn meetings combined

1992P Brewer
1993J Moon & J Parry
1994D Evans
1995T Payne
1996A Roberts
1997D Osborne
1998A Roberts
1999E Covell
2000P Webster
2001D Osborne
2002B Jessop
2003B Jones
2004H Roberts
2005J Harvey
2006P Brewer
2007J Harvey
2008J Parry & D Osborne
2009H Roberts
2010J Parry (152)
2011S Wood
2012S Wood
2013A Kennedy
2014A Kennedy
2015G Appleton
2016J Butterwoth
2017G Appleton
2018S Helme
2019J Roberts
2020not played

Woodhouse Trophy

Presented in 1945 by Mrs Woodhouse. To be played by the 12 who qualified in the monthly Stableford competitions.

1959D Schofield1999Z Lomax
1960M Garlick2000H Roberts
1961H Bardsley2001A Roberts
1962M Garlick2002H Roberts
1963K McDonald2003M Warren
1964W Whitfield2004D Dearden
1965G Hardy2005E Covell
1966P Vale2006M Warren
1967M Blomfield2007P Blundell
1968E Green2008M Thomas
1969C Evans2009H Roberts
1970B Wood2010C McGraw
1971B Donovan2011R Stewart
1972N Seddon2012M Johnson
1973D Pritchard2013S Allan
1974J Carter2014M Johnson
1975D Atkins2015G Appleton
1976J Cater2016Viv Shorthouse (Lady Captain)
1977J Moon2017S Lyons
1978N Webster2018S Lyons
1979P Vale2019S Roberts
1980N Street2020not played
1981M Garlick
1982D Atkins
1983C Galway
1984B Duckinfield
1985B Duckinfield
1986M Worthington
1987N Brown
1988J Moon
1989P Vale
1990J Williams
1991D Evans
1992J Bleakley
1993M Thomas
1994J Sargent
1995H R Hughes
1996J Williams
1997J Bleakley
1998E Covell

Dunphy Cup

Presented by Mrs Arthur Dunphy in 1945. To be played by all twelve who qualified in the medal competitions.

1961W D Jackson2001E Covell
1962M Blomfield2002B Jessop
1963D Wilson2003P Webster
1964K McDonald2004D Dearden
1965G Hardy2005J Harvey
1966K McDonald2006S Gabbat
1967N Pierce-Williams2007D Osborne
1968B Gleave2008J Williams
1969M Brearley2009M Warren
1970B Wood2010S Gabbat
1971M Worthington2011M Johnson
1972M Rowlands2012C McGraw
1973R Fearnley2013P Webster
1974M Peel2014M Johnson
1975J Cater2015M Gough
1976D Bearsley2016S Lyons
1977D Pritchard2017G Appleton
1978P Vale2018not awarded
1979B Brotherton2019S Helme
1980M Worthington2020not played
1981N Webster
1982S Webster
1983M Worthington
1984M Gorst
1985E Brooks
1986N Leicester
1987P Vale
1988J Bleakley
1989H R Hughes
1990A Roberts
1991B Duckinfield
1992J Moon
1993J Moon
1994D Evans
1995Z Lomax
1996E Covell
1997T Payne
1998A Jones
1999C Gilroy
2000J Butterfield

Myfanwy Osbourne Jones Brooch

Presented by Mrs M Osbourne Jones. Best nett score of the season between the Spring and Autumn meetings.

1975N Webster2015N Varley
1976P Vale2016S Lyons
1977D Hilton2017S Lofthouse
1978J Williams2018B Holdsworth
1979R Stewart2019J Roberts
1980M Lyon2020not played
1981M Garlick
1982S Webster
1983M Collins
1984H Finch
1985S Payne
1986S Webster
1987J Sargent
1988T Payne
1989P Vale
1990P Brewer
1991C Steele
1992D Evans
1993C Roberts
1994D Evans
1995M Allan
1996C Reynolds
1997M Allan
1998J Jagger
1999C Murphy
2000j Butterfield
2001H Roberts
2002D Osborne
2003D Laing (net 63)
2004M Warren
2005R H Hughes
2006J Bleakley
2007J Harvey
2008H Roberts
2009H Roberts
2010J Lewis (Lady Captain)
2011O Reynolds
2012D Evans
2013J Parry
2014A Hughes

Worthington Cup

Presented by Mrs B Worthington in 1977. Medal for the Past Captains. From 2006 format changed to be played as Stableford

1977D Pritchard2017J Bleakley
1978P Vale2018J Bleakley
1979M Garlick2019J Bleakley
1980G Robinson2020not played
1981P Vale
1982D Atkins
1983M Garlick
1984J Wynne-Jones
1985M Garlick
1986J Cater
1987B Donovan
1988J Moon
1989P Vale
1990P Hopgood
1991E Brooks
1992E Brooks
1993P Hopgood
1994B Connor
1995M Worthington
1996J Moon
1997P Brewer
1998M Garlick
1999R Stewart
2000C Arthur
2001N Brown
2002B Connor
2003D Evans
2004J Moon
2005C Arthur
2006S Wood
2007B Connor
2008P Brewer
2009P Blundell
2010D Evans
2011B Connor
2012J Bleakley (imm Past Captain)
2013P Blundell
2014P Blundell
2015S Gabbat
2016M Gough

Champions Brooch

Open to all members who have won a Trophy during the playing year.

1986B Rosamund
1987B Donavan
1988J Moon
1989D Hilton
1990A Roberts
1991E Hughes
1992J Moon
1993P Webster
1994E Covell
1995M Worthington
1996E Covell
1997H R Hughes
1998J Jagger
1999D Dearden
2000D Dearden
2001J Jagger
2002H Roberts
2003K Boulden
2004K Boulden
2005not played
2006H Roberts
2007S Wood
2008J Parry
2009S Wood
2010J Parry
2011P Blundell
2012C McGraw
2013P Webster
2014A Kennedy
2015A Hughes
2016S Lofthouse
2017S Lyons
2018S Helme
2019C Acton
2020not played

Committee Cup

Donated by Mrs J Moon. Stableford draw played in September.

1986K Galway
1987D Hilton
1988P Brewer
1989P Brewer
1990H Finch
1991H Finch
1992J Moon
1993B Duckenfield
1994J Jagger
1995T Payne
1996Z Lomax
1997B Brindley
1998S Wood
1999C Arthur
2000P Webster
2001Z Lomax
2002J Harvey
2003J Bleakley
2004B Duckenfield
2005D Dearden
2006J Harvey
2007S Gabbat
2008J Parry
2009M Warren
2010D Dearden
2011P Webster
2012S Williams
2013G Appleton
2014M Gough
2015G Appleton
2016J Bleakley
2017P MacDonald
2018S Helme
2019C Acton
2020J Butterworth

Seniors Members Shield. 12 hole Stableford.

Presented by P Brewer in 1989. Open to all members aged 70 or over. In 2001 the age eligibility was changed to aged 65.

1989D Hilton
1990M Rogers Jones
1991M Garlick
1992N Leicester
1993C Wellock
1994M Garlick
1995P Hopgood
1996M Garlick
1997N Richardson
1998M Worthington
1999M Worthington
2000S Williams
2001B Brindley
2002M Worthington
2003B Riley
2004J Jagger
2005J Harvey
2006J Jagger
2007J Parry (Lady Captain)
2008J Parry
2009B Jessop
2010B Jones
2011B Jones
2012D Dearden
2013B Connor
2014M Gough
2015M Gough
2016M Thomas
2017P Webster
2018R Stewart
2019J Harvey
2020J Butterworth

Lady Captain's Day Prize

Trophy presented by Pam Jennings in 2000. Best nett/stableford on the day.

1985N Brown2015S Allan
1986M Blomfield2016P MacDonald
1987H R Hughes2017
1988M Lyon2018
1989S Wood2019
1990E Hughes2020not played
1992H Finch
1992M Collins
1993D Evans
1994T Payne
1995Z Lomax
1996D Dearden
1997C Roberts
1998P Webster
1999H R Hughes
2000M Worthington
2001J Harvey
2002P Brewer
2003P Jennings
2004B Jessop
2005B Jessop
2006P Blundell
2007P Blundell
2008J Williams
2009C McGraw
2010J Parry
2011B Holdsworth
2012B Jones
2013J Parry
2014V Shorthouse

Lady Captain's Greensome/Betterball/Foursomes

Usually played the same week as the Lady Captain's Day competition.

1985M Ankers & J Moon2015N Varley & B Holdsworth
1986A Dykens & K Wallis2016D Evans & S Lyons
19872017
19882018
1989N Seddon & J Wynne-Jones P Brewer & E Brooks2019
1990M Lyon & P Hopgood M Roberts & A Roberts2020not played
1991J Jagger & N Seddon B Connor & J Williams
1992J Jagger & M Woodriffe P Webster & A Roberts
1993J Bleakley & M Thomas N Brown & D Evans
1994B Brindley & J Parry J Moon & M Ankers
1995R H Hughes & J Jagger S Wood & A Roberts
1996M Worthington & M Garlick D Evans & M Allen
1997M Thomas & J Bleakley E Brooks & P Brewer
1998E Brooks & P Brewer E Covell & Z Lomax
1999A Jones & M Thomas E Covell & M Rowley
2000D Dearden & N Brown
2001D Dearden & N Brown
2002D Dearden & N Brown
2003M Thomas& B Riley
2004J Harvey & S Wood
2005E Brooks & P Jennings
2006S Wood & J Harvey
2007P Brewer & E Covell
2008H R Hughes & J Jagger
2009J Jagger & H R Hughes
2010
2011C Reynolds & T Reynolds
2012H R Hughes & J Jagger
2013T Payne & A Kennedy
2014S Lofthouse & V Shorthouse

The Lotus Cup

Stableford for by players with a handicap of 30-36 over 18 bowl.

1990D Evans2020J Holt
1991R Stewart2021
1992B Riley
1993G Foinette
1994L Owen
1995L Owen
1996D Osborne
1997
1998
1999C Cantwell
2000G Robinson
2001
2002E Strange
2003D Laing
2004D Laing
2005not played
2006M Maddison (Lady Captain)
2007B Riley
2008R Stewart
2009C McGraw
2010M Maddison
2011B Holdsworth
2012M Gough
2013B Holdsworth
2014M Hughes
2015M Hough
2016V Shorthouse (Lady Captain)
2017E French
2018E French
2019K Smytheman

Away Day Trophy

Presented by Edna Brooks in 1997

1997T Payne at Davyhulme
1998AJones at Eaton
1999M Worthington at Chirk
2000M Worthington at Childwall
2001P Webster at Pwllheli
2002Z Lomax at Ashton in Makerfield
2003B Brindley at Sale
2004B Jones at Nefyn
2005R Stewart at Davyhulme
2006J Jagger at Portal
2007P Richardson at Abersoch
2008P Brewer at Runcorn
2009P Blundell at Bromborough
2010M Maddison
2011J Bleakley (Lady Captain) at Heswall
2012M Gough
2013Jackie Bleakley at Wrexham
2014G Appleton
2015S Williams
2016M Hughes
2017M Johnson
2018V Shorthouse
2019S Helme at Oswestry

Foundation Brooch

(no data available before 2006)

2006J Williams
2007J Lewis
2008J Watters
2009P Brewer
2010M Warren
2011H R Hughes
2012C Mc Grow
2013J Parry
2014H Roberts
2015M Gough
2016S Wood
2017P Webster
2018S Helme
2019S Lofthouse
2020not played
2021

Welsh Dragon Brooch

(no data before 2016)

2006M Warren
2007not played
2008P Richardson
2009J Jagger
2010C Reynolds
2011J Jagger
2012A Kennedy
2013P Webster
2014B Holdsworth
2015N Varley
2016S Lyons
2017P MacDonald
2018J Roberts
2019J Roberts
2020S Crowe
2021

24 Handicap and Over knockout Shield

Presented by Miss Margaret Worthington

1988M Collins2018Carole Shone
1989J Jagger2019C Acton
1990M Collins2020Not played
1991E Brooks2021
1992D Evans
1993E Covell
1994C Roberts
1995Z Lomax
1996C Arthur
1997S Williams
1998D Osborne
1999D Osborne
2000D Dearden
2001C Arthur
2002E Boardman
2003E Boardman
2004E Boardman
2005E Boardman
2006B.Jones
2007B Jones
2008B Jones
2009S Lofthouse
2010S Lofthouse
2011M Maddison
2012M Gough
2013M Gough
2014M Hughes
2015M Hughes
2016P MacDonald
2017P MacDonald

Veterans' Trophy

2016S Ward
2017S Ward
2018J Jagger
2019 B Brindley
2020not played

Boardman Eclectic Trophy

Presented by Eileen Boardman

2004H Roberts
2005S Wood
2006M Warren
2007J Parry
2008J Parry
2009H Roberts
2010H Roberts
2011S Wood
2012D Dearden
2013P Webster
2014D Dearden
2015S Allan
2016M Hancock
2017P Webster
2018J Butterworth
2019S Crowe
2020not played
2021

Nancy Wright Spoons

Presented to the player who obtains the most birdies on any hole between the Spring & Autumn meetings.

1997S Wood
1998M Allen
1999B Brindley
2000J Jagger
2001J Jagger
2002B Connor
2003P Webster
2004S Wood
2005S Wood
2006P Brewer
2007S Wood
2008S Wood
2009S Wood
2010S Wood
2011S Wood
2012D Dearden
2013A Kennedy
2014S Wood
2015S Allan
2016S Wood
2017J Butterworth
2018S Wood
2019S Wood
2020not played
2021

Par Green Competition

For 28 handicap and overs. Trophy presented by Mr Mrs B Boardman in 2005

1998A Roberts
1999A Roberts
2000A Roberts
2001H Roberts
2002D Laing
2003B Riley
2004L Kelly
2006M Maddison (Lady Captain)
2007A Roberts
2008M Maddison
2009C McGraw

President's Foursomes Trophy

Presidented for Mixed Foursomes by Mrs D V Ingham and Miss P Wood in memory of Dr Lever, President

1959Mr J J Meakin & Mts C A Evans1989Mr E Miliziano & Mrs D M Allan2019Mr P Beard & Miss K Beard
1960Mr H C Elliot & Mrs C A Evans1990Mr G Stafford & Mrs M Rogers-Jones2020not played
1961Mr & Ms K Wilson (Sandiway)1991Mr & Mrs A W Brooks
1962Mr & Mrs Prichard1992Mr G Harwood & Miss M Worthington
1963Mr H Wilson & Miss J Williams1993Mr & Mrs R S Bleakley
1964Mr E Hocknell & Miss D Jones1994Mr L Alexander & Miss A Roberts
1965Mr R Jones& Mrs B Fearnley1995Mr N Stewart & Mrs R Stewart
1966Mr Mearns & Miss P Flohr1996Mr & Mrs T Brewer
1967Mr G Bullin & Mrs K McDonald1997Mr & Mrs M Evans
1968Mr J P Regan & Mrs H Bardsley1998Mr J Rawlinson & Mrs J Jagger
1969Mr D Johnson & Miss A Reardon-Hughes1999Mr C Arthur & Mrs A Speake
1970Brig R C Thompson & Miss P Flohr2000Mr & Mrs E Moon
1971Mr D Johnson & Mrs B Wood2001Mr G Shaw & Mrs T Payne
1972Mr H Wilson & Mrs D Dearden2002Mr R Penwell & Mrs J Parry
1973Mr H Brigg & Mrs M Rowlands2003Mr R Penwell & Mrs J Parry
1974Mr & Mrs G Wallis2004Mr D Pender & Mrs J Parry
1975Mr & Mrs G Pritchard2005Mr R Jones & Mrs M Lyon
1976Mr & Mrs D Webster2006Mr A Harvey (Captain) & Mrs M Maddison(Lady Captain)
1977Mr & Mrs G Pritchard2007Mr B Laurence & Mrs A Roberts
1978Mr M Evans & Mrs G Stephens2008Mr & Mrs I Richardson
1979Mr & Mrs Lloyd2009Mr M Hamlett & Miss O Reynolds
1980Mr L C Facer & Mrs P Bleakley2010Mr M Hamlett & Miss O Reynolds
1981Mr & Mrs C Arthur2011Mrs S Lofthouse & Mr N Lofthouse
1982Mr & Mrs C Arthur2012Mrs S Lofthouse & Mr N Lofthouse
1983Mr R Bacon & Mrs D Hilton2013Mr G Ansell & Mrs B Connor
1984Mr M Ferris & Miss M Worthington2014Mr G Ansell & Mrs B Connor
1985Mr & Mrs A W Brooks2015Mr N Rumble & Mrs S Gabbatt
1986Mr B Baker & Mrs M Garlick2016Mr D Pender & Mrs M Gough
1987Mr T Hopgood & Mrs A Blackburn2017Mr M Williams & Mrs J Wright
1988Mr G Harwood & Mrs J Jagger2018Mr & Mrs R S Bleakley

Jackson Salvers

Presented by W D Jackson Captain 1963 to be played for by husbands and wives in a Foursome Knockout competition

1964Mr & Mrs A Cater1994Mr & Mrs K Rawlinson
1965Mr & Mrs W E G Garlick1995Mr & Mrs S K Brindley
1966Mr & Mrs A Cater1996Mr & Mrs M D Evans
1967Mr & Mrs J P Vale1997Mr & Mrs D C Webster
1968Dr & Mrs J Pierce-Williams1998Mr & Mrs E Moon
1969Mr & Mrs B Fearnley1999Mr & Mrs R Covell
1970Mr & Mrs G A Mitchell2000Mr & Mrs T Brewer
1971Mr & Mrs F E Moon2001Mr & Mrs F Ward
1972Mr & Mrs G A Pritchard2002Mr & Mrs R S Bleakley
1973Mr & Mrs F E Moon2003Mr & Mrs H Roberts
1974Mr & Mrs F E Moon2004Mr & Mrs H Roberts
1975Mr & Mrs F E Moon2005Mr & Mrs E Moon
1976Mr & Mrs J P Vale2006Mr & Mrs T Brewer
1977Mr & Mrs J P Vale2007Mr & Mrs M Wood
1978Mr & Mrs F E Moon2008Mr & Mrs M Wood
1979Mr & Mrs T G Bellis2009Mr & Mrs A Brooks (Madam President)
1980Mr & Mrs B H F Lawson2010Mr & Mrs R S Bleakley
1981Mr & Mrs A G Lloyd2016Mr & Mrs P Stone
1982Mr & Mrs T G Bellis2017
1983Mr & Mrs K Williams2018
1984Mr & Mts G A Pritchard2019Mr J Bradbury & Miss L McIntosh
1985Mr & Mrs R Lyon2020not played
1986Mr & Mrs F E Moon2021
1987Mr & Mrs R S Bleakley
1988Mr & Mrs R S Bleakley
1989Mr & Mrs T Brewer
1990Mr & Mrs T Brewer
1991Mr & Mrs M D Evans
1992Mr & Mrs S K Brindley
1993Mr & Mrs D C Webster

Alan Brooks Salvers

Presented by Mr Alan Brooks, President.Mixed foursomes knockout. Format changed in 2017 to Betterball.

1986Mr & Mrs P G Brown2016Mr & Mrs D C Webster
1987Mr R Speake & Mrs J Williams2017
1988Mr J Dibb & Mrs P Brewer2018
1989Mr & Mrs H Finch2019Mr P Beard & Miss K Beard
1990Mr A Brooks Mrs J Cater2020not played
1991Mr J O Jones & Mrs J Bleakley2021
1992Mr G Lofthouse & Mrs N Brown
1993Mr R Lyon & Miss M Worthington
1994Mr D Webster & Mrs D Evans
1995Mr R S Bleakley & Mrs T Payne
1996Mr M D Evans & Mrs B Duckenfield
1997Mr G Kennedy & Miss A Roberts
1998Mr G Harwood & Mrs H R Hughes
1999Mr H Roberts & Miss C Roberts
2000Mr P Jones & Mrs E Covell
2001Mr D Moreton & Mrs J Harvey
2002Mr R S Bleakley & Mrs T Payne
2003Mr J Dibb & Mrs P Brewer
2004Mr R Penwil & Mrs J Parry
2005Master J Bradbury & Mrs S Wood (Lady Captain)
2006Mr A Harvey (Captain) & Mrs J Moon
2007Mr B Laurence & Mrs A Roberts
2008not played - few entries
2009Mr K Thompson & Mrs J Parry
2010Mrs M Warren & Mr D Johnson
2011Mr & Mrs G Lofthouse (President)
2012Mr G Williams & Mrs D Dearden
2013
2014
2015

Diamond Jubilee Foursomes

Presented by Mrs Norman Jones in 1960 for Winter Foursomes.

1961Miss J Williams2001Mrs J Jagger
1962Mrs J Cater2002Mrs J Jagger
1963Mrs M Collins2003
1964Mrs B Sinnett2004
1965Mrs M Garlick2005Mrs J Jagger
1966Mrs G Stephens2006Mrs J Jagger
1967Mrs D Keay2007Mrs J Jagger
1968Mrs E Green2008no winner
1969Mrs E Green2009Mrs S Gabbat (Lady Captain)
1970Mrs E Williams2010Mrs M Maddison
1971Mrs G Stephens2011Mrs B Holdsworth
1972Mrs P Vale2012Mrs B Holdsworth
1973Mrs N Leicester2013Mrs G Appleton
1974Mrs P Vale2014Mrs C McGraw
1975Mrs J Moon2015Mrs C McGraw
1976Mrs M Rowlands2016Mrs J Brownsword
1977Mrs P Vale
1978Mrs M Rowlands
1979Mrs M Rowlands
1980Mrs J Cater
1981Mrs M Rowlands
1982Mrs D V Atkins
1983Mrs J Williams
1984Mrs N Brown
1985Mrs P Brewer
1986Mr D Hilton
1987Mrs J Moon
1988Mrs P Brewer
1989Mrs J Jagger
1990Mrs E Brooks
1991Mrs E Brooks
1992Mrs J Williams
1993Mrs H R Hughes
1994Mrs J Jagger
1995Mrs H R Hughes
1996Mrs J Moon
1997Mrs Z Lomax
1998Mrs M Lyon
1999Mrs M Lyon
2000Mrs J Moon

Golf Union of Wales Medal Challenge Brooch

2011Mrs H R Hughes
2012Mrs P Webster
2013Mrs A Kennedy
2014Mrs A Kennedy
2015Mrs J Bleakley
2016Mrs P Webster

23 handicap and under Knockout

Presented by Mrs B Brotherton

1988Mrs P Vale
1989Mrs P Vale
1990Miss S Wood
1991Mrs T Payne
1992Mrs J Williams
1993Mrs B Brotherton
1994Mrs D Evans
1995Mrs B Brindley
1996Miss S Wood
1997Mrs P Webster
1998Mrs Z Lomax
1999Mrs P Webster
2000Mrs H R Hughes
2001Mrs S Ward
2002Mrs J Harvey
2003Mrs Z Lomax
2004Mrs H R Hughes
2005Mrs J Parry
2006Mrs D Osborne
2007Mrs J Parry
2008Mrs J Parry
2009Mrs P Blundell
2010Mrs J Bleakley
2011Mrs O Reynolds
2012cancelled

Par Green Competition.

Handicaps 28 plus. Each par recorded between Spring and Autumn meetings. Trophy from Mr Mrs Boardman 2005;

1998Mrs A Roberts
1999Mrs A Roberts
2000Mrs A Roberts
2001Mrs H Roberts
2002Mrs D Laing
2003Mrs B Riley
2004Mrs L Kelly
2005
2006Mrs M Maddison (Lady Captain)
2007Mrs A Roberts
2008 Mrs M Maddison
2009Mrs C McGraw
2010Mrs C McGraw
2011Mrs B Holdsworth
2012Mrs A Roberts
2013Mrs G Appleton
2014Mrs B Holdsworth
2015Mrs M Gough
2016Miss E French
2017Mrs S Helme
2018Mrs S Roberts
2019Mrs S Roberts
2020not played
2021
Book a Tee Time
Ready to book?

Our booking system will make it easy for you.
Course Status
Currently open
05.05.2021 08:02
View Status
With the following restrictions: No Buggies
Weather
  • 2021-05-07
  • 2021-05-08
  • 2021-05-09
  • 2021-05-10
  • 2021-05-11
Need to know more weather details? Click here to see the weather for the next 5 days.
Calendar
Loading the Calendar...